100%

De Rozenhof Lottum - najzdrowsze róże w jednym miejscu

De Rozenhof Lottum - najzdrowsze róże w jednym miejscu

Lottum – to holenderska miejscowość w pobliżu granicy niemieckiej, o której wspomnieliśmy już przy okazji wpisu „'Sweet Blondie' - czyli Słodka Blondynka i kot w worku”. To urocze miasteczko słynie nie tylko z setek tysięcy róż uprawianych w tym rejonie zwanym „różanym zagłębiem Holandii” i nie tylko z najlepszej piekarni znanej na drugim końcu kraju, ale także z niewielkiego rosarium malowniczo położonego tuż przy rynku. Ogród jest wyjątkowy, gdyż w jego kolekcji głównie sadzone są róże tylko z niemieckim certyfikatem ADR oznaczającym wysoką zdrowotność oraz odmiany, które otrzymały europejskie wyróżnienie Excellence-Rose ( wcześniej znane jako TOPROOS) o zbliżonych kryteriach do ADR. I rzeczywiście przechadzając się alejkami rosarium w lipcu i sierpniu nie widziało się śladów tak znienawidzonej czarnej plamistości o innych klęskach nie wspominając.

De Rozenhof Lottum - z lotu ptaka

Kolekcje są zawsze pięknie utrzymane przez dziesiątki wolontariuszy (!), a lekkie zimy sprawiają, że róże pnące osiągają niebotyczne rozmiary i niesamowitą obfitość kwitnienia. Oprócz róż certyfikowanych, znajdziemy również zakątek róż pachnących oraz testowych, jeszcze nie wprowadzonych do handlu. ‘De Rozenhof Lottum’ ma istotne znaczenie nie tylko dla miłośników czy kolekcjonerów róż. Bardzo często gośćmi ogrodu są władze miast, producenci róż czy hodowcy, którzy mając w jednym miejscu najlepsze odmiany łatwo podejmują decyzję co wybrać na miejskie nasadzenia, do produkcji czy w procesie hodowli czyli tworzenia nowych odmian. Samo rosarium tak przedstawia swoją misję:

 

Promowanie silnych, zdrowych, obficie i długo kwitnących róż, które są coraz mniej podatne na choroby, a które dają doskonałe efekty bez konieczności używania środków chemicznych w ogrodach, na plantacjach, tarasach i balkonach.

 

Wchodząc do Rosarium przechodzimy przez drewniane pawilony, gdzie znajdziemy uroczy sklepik ze wszystkim co tylko może być związane z różami – od literatury poprzez filiżanki do przetworów i wiele więcej, oraz kawiarnię z przepyszną kawą i „Centrum Wiedzy o Różach”, gdzie jeśli tylko posługujemy się językiem angielskim, niemieckim lub holenderskim otrzymamy odpowiedź na każde pytanie. Uiszczając symboliczną opłatę za wstęp wraz z biletami dostaniemy kartę z listą odmian rosnących w rosarium, spośród których wybieramy trzy, które najbardziej nam się podobają. Na koniec sezonu głosy są zliczane i wybierana jest ulubiona róża odwiedzających. W 2016 roku ten tytuł otrzymała odmiana Kordesa - ‘Gräfin Diana®’ na podstawie około 10 000 oddanych głosów. Na drugim miejscu, podobnie jak w roku 2015 znalazła się francuska odmiana Meillanda – ‘Prince Jardinier’ znana u nas jako ‘Schloss Ippenburg ®’. Zwycięską odmianą 2015 roku okazała się powszechnie u nas znana ‘Nostalgie®’.

 lottum

Fot. 1 Wejście do rosarium

rosarium lottum

Fot. 2 Już za bramą wkraczamy do magicznej krainy

rosarium lottum

Fot. 3 Obfitość róż pnących jest oszałamiająca

rosarium

Fot. 4 Rosarium

lottum

Fot. 5 Nie jest łatwo wybrać trzy najpiękniejsze odmiany

lottum

       Fot. 6 Perfekcyjne łuki różane

lottum

Fot. 7 Pełnia kwitnienia

lottum

Fot. 8 Część testowa, pierwsza odmiana pnąca z lewej strony to słynna Rambling Rosie, dziś już obecna na rynku

Rosarium organizuje różnego rodzaju wydarzenia tematyczne, w czerwcu szkółki prezentują róże w doniczkach, które eksponowane są wzdłuż głównej alei. I tutaj również można głosować, a po odpowiednim czasie wyłaniania jest zwycięska szkółka. We wrześniu miasto obchodzi różane święto, na ogół dwudniowy festiwal głównie w rosarium i jego okolicach – to wyjątkowa, barwna uczta dla oczu. Oprócz tego dosyć często organizowane są różnego rodzaju wernisaże i pokazy.

lottum

Fot. 9 Konkurs róż w pojemnikach

‘De Rozenhof Lottum’ – to miejsce z pewnością warte odwiedzenia, wnikliwym różomaniakom, którzy muszą podejść do każdej róży i zrobić zdjęcie potrzeba minimum około 3-ech godzin, „zwykły” odwiedzający zobaczy cały ogród nawet w 30-40 minut, jednak miejsce obfituje w wygodne ławki nie wspominając o różanej kawiarni, więc w najgorszym wypadku jest gdzie zaczekać w miłej atmosferze na towarzyszy potrzebujących nieco więcej czasu.

A przed wejściem do rosarium nie zapomnijcie najpierw odwiedzić piekarni Bakkerij Smits, gdzie z pewnością nabierzecie sił przed spacerem wśród róż.

 

lottum

lottum

Fot. 10 i 11 Dekoracje festiwalowe

lottum

Przydatne adresy:

Rosarium ‘De Rozenhof Lottum’

Markt 2
5973 NR  Lottum , Holandia

Tel: 0031 77 4631688

e-mail: info@rozenhoflottum.nl

http://www.derozenhoflottum.nl

 

Piekarnia Bakkerij Smits Lottum

Hoofdstraat 27
5973 ND Lottum

http://www.bakkerijsmits.nl

black forrest różacresendo

criollo

dortmundelysium

felicitasflashlite

focus

golden smiles

juanita

leersum 700pink champagne

rosa rugosa

Pomponellasinea

Stadt Rom

westzeit

unicef rosetequila

vinesse

Zostaw komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (nie zostanie opublikowany)
Komentarz