100%

Climbing Roses of The World - Róże pnące świata, Charles Quest-Ritson

Climbing Roses of The World - Róże pnące świata, Charles Quest-Ritson

O różach pnących z pewnością można pisać w nieskończoność, tym bardziej, że każdego roku do obrotu wchodzą dziesiątki nowych odmian. A gdyby dodać do nich jeszcze, te tworzone skrycie przez hodowców-amatorów wtedy spisy z chwilą ich tworzenia byłyby już nieaktualne.

Książka „Climbing Roses of the World” autorstwa Charles’a Quest-Ritson trafiła w nasze ręce jako prezent od wieloletniego przyjaciela Hansa van Hage z holenderskiej szkółki Bierkreek. Wydana przez jedno z lepszych „zielonych” wydawnictw Stanów Zjednoczonych. – Timber Press, nasz egzemplarz pochodzi z 2003 roku, jest w języku angielskim ( została jednak przetłumaczona, na kilka innych, być może znajdziecie wersję francuską lub niemiecką). Na 376-ciu stronach opisano przystępnym językiem setki odmian wraz z bogatymi charakterystykami grup, a w końcowym rozdziale zawarto również wskazówki jak uprawiać pnące piękności.

Na pierwszych stronach wita nas interesująca dedykacja:

„Tę książkę dedykuję dwóm osobom: Mojej Żonie, Brigid, która wie więcej o różach niż ja i Gianfranco Fineschi, który zrobił więcej dla róż w swoim życiu niż sama Księżna Józefina”

Nazwisko Fineschi nie jest obce żadnemu miłośnikowi róż, lekarz z wykształcenia, jednocześnie rosarianin i rodolog, założyciel słynnego ogrodu we Włoszech - Roseto Botanico imienia Carla Fineschi. O Gianfranco Fineschi zachęcamy do przeczytania na blogu Pana Mariana Sołtysa - http://www.roses.webhost.pl/2015/02/fineschi-gianfranco/

Wracając do naszej interesującej księgi, warto zwrócić uwagę na podział róż pnących jaki prezentuje. To nie tylko ramblery i climbery jak w większości książek, ale doskonały podział wg pochodzenia róż a nie ich właściwości. W ten przejrzysty sposób łatwo zapoznać się z gatunkami pochodzącymi z Chin, z różami Setigera, Noisetta, herbacianymi, mieszańcami Wichury, czy pnącymi wielkokwiatowymi. W każdym rozdziale znajdujemy kolejne podkatalogi systematyzujące całą wiedzę o różach pnących.

Wbrew pozorom nie jest to pozycja tylko dla profesjonalistów, i jeśli tylko nie zraża Was obcojęzyczność, warto ją mieć w swojej biblioteczce. Poza ułożeniem sobie wyobrażania o grupie róż pnących, z pewnością na jej podstawie łatwiej Wam będzie wybrać odmiany do Waszego ogrodu. Książka nie jest bogata w ilustracje, w środku znajdźcie jedynie wkładkę złożoną z około 35 stron ze zdjęciami, jednak wiedza zawarta w części tekstowej jest nieoceniona, a język jest naprawdę prosty, nie musicie znać perfekcyjnie angielskiego, żeby móc ją przeczytać i zapisać sobie interesujące odmiany. Poszukajcie tej pozycji np. na platformie aukcyjnej e-bay, można ją zdobyć za około 25 euro, czasem taniej używaną. To świetne miejsce na poszukiwania, trzy czwarte naszej biblioteki to właśnie zdobycze „aukcyjne”.

Informacje szczegółowe

Autor:

Charles Quest-Ritson

Wydawnictwo:

Timber Press

Data publikacji:

15/03/2003

Język:

Angielski

Format:

Twarda okładka

ISBN-10

0881925632

ISBN-13

9780881925630

Miejsce publikacji:

Portland, OR

Kraj publikacji:

Stany Zjednoczone

Fotografie:

200 w kolorze

Wymiary:

Waga:

1222 g

Szerokość:

187 mm

Wysokość:

264 mm

Grubość:

32 mm

Ilość stron:

376

Zostaw komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię:
E-mail: (nie zostanie opublikowany)
Komentarz