100%

RÓŻE Z GOŁYM KORZENIEM KORZENIEM:

Róże po wyjęciu z kartonu i z worka należy włożyć do pojemnika z wodą. Korzenie muszą być zanurzone na całej długości. Jeśli pojemnik na to pozwala można zanurzyć całe krzewy wraz z pędami. W wodzie rośliny najlepiej jest  zostawić na całą noc, a jeśli następnego dnia nie mamy czasu na sadzenie, róże mogą pozostać zanurzone na kolejne 3-4 dni.

Skracamy pędy nad 3-4 oczkiem,  jeśli nie zostały wcześniej przycięte.

Przygotowujemy dołek, w taki sposób aby miejsce okulizacji róży (zgrubienie na szyjce korzeniowej z którego wyrastają pędy) było pod powierzchnią ziemi około 5-10 cm. Na dno dołka można nasypać garść obornika granulowanego, przykryć go ziemią i dopiero posadzić różę (korzenie nie powinny dotykać bezpośrednio nawozu). Jeśli korzenie w dołku zawijają się, skróćmy je.  Dobrze udeptujemy ziemię wokół posadzonego krzewu, formujemy miseczkowate zagłębienie i obficie podlewamy.

Pierwsze nawożenie wykonujemy po pełnym wykształceniu się liści.

RÓŻE W DONICZKACH

Po otrzymaniu róże należy dobrze podlać, jeszcze w doniczkach, ponieważ zawsze należy sadzić rośliny z mokrą bryłą korzeniową. Wykopujemy dołek około 30 cm głębokości, dobrze jest zaprawić go żyzną ziemią - torfem odkwaszonym jeśli ziemia rodzima jest gliniasta, lub ziemią ogrodową lub kompostową w przypadku podłoża bardziej piaszczystego. W tak przygotowany dołek sadzimy nową różę, mocno udeptujemy ziemię wokół i podlewamy. Przez kolejny miesiąc należy zwracać szczególną uwagę, aby świeżo sadzone rośliny nie przesychały zbyt mocno - to przyśpieszy ich aklimatyzację.